Góry Sowie przez okrągły rok zapraszają wszystkich miłośników aktywnego wypoczynku – zimą na narty zjazdowe, biegowe i snowboard do ośrodków narciarskich w Rzeczce-Sokolcu i w Jugowie – Jugów Park. Latem Góry Sowie kuszą wspaniałymi trasami na wycieczki rowerowe lub piesze, nadającymi się także do uprawiania Nordic Walking. Góry Sowie zaliczane są do wąskiego grona najbardziej malowniczych gór w Polsce, od Przełęczy Woliborskiej po Przełęcz Walimską i Jedlinę Zdrój rozciąga się Park Krajobrazowy Gór Sowich a pozostały teren obejmuje strefa chronionego krajobrazu. Najwyższym szczytem Gór Sowich, jest Wielka Sowa (1015m), łatwa do zdobycia ze wszystkich stron i dla wszystkich, jest wybitnym punktem widokowym.
Wieża widokowa na Wielkiej Sowie.
Z 25 metrowej wieży widokowej na Wielkiej Sowie, roztacza się jedna z najpiękniejszych i najrozleglejszych panoram górskich, obejmująca praktycznie całe Sudety, ogromną część Przedgórza Sudeckiego i spore fragmenty Niziny Śląskiej. W 2006 roku zakończono gruntowny remont wieży widokowej na Wielkiej Sowie i niemal w stulecie istnienia, 26 czerwca ponownie uroczyście ją otwarto.
Miejsce odpoczynku na Wielkiej Sowy.
Góry Sowie to setki urokliwych miejsc, które warto zwiedzić: w Srebrnej Górze nad Przełęczą Srebrną wznosi się największa twierdza górska w Europie – Twierdza Srebrnogórska, przed wojną nazywana Śląskim Gibraltarem, w Zagórzu Śląskim – XIV wieczny Zamek Grodno, w Nowej Rudzie-Muzeum Górnictwa , w Głuszycy, Jugowicach i Walimiu – Tajemnicze Podziemne Sztolnie ,,Riese”, w Pieszycach – słynny Zamek Pieszycki zwany Śląskim Wersalem i wiele innych udostępnionych do zwiedzania, interesujących i ciekawych miejsc.
Srebrna Góra – miejscowość z klimatem.
Powyżej Przełęczy Sokolej, położone jest schronisko Orzeł – z tarasu schroniska, możemy podziwiać bajeczne górskie panoramy. Schronisko Orzeł jest postrzegane jako wzorcowy obiekt, głównie ze względu na swoje fantastyczne położenie i czynną codziennie w schronisku, restauracje ,,Piwnica pod Orłem” .
Sokolec, Schronisko Orzeł w zimie.
Duża ilość szlaków turystycznych, leśnych dróg i górskich ścieżek w Górach Sowich, tworzy wprost wymarzone Rowerowe Królestwo. Oznakowane trasy dla rowerów górskich w Górach Sowich, jako pierwsze powstały wokół Głuszycy pod nazwą: Strefa MTB Team.W 2005 roku oznakowane zostały wyjątkowo interesujące trasy Euroregionu Glacensis – zaliczane do najpiękniejszych w całych Sudetach. W Górach Sowich nic nie stoi na przeszkodzie, aby wycieczkę rowerową zaplanować również na oznakowanych i malowniczych szlakach turystycznych, ponieważ w całym paśmie Gór Sowich, nigdzie nie obowiązuje zakaz jazdy rowerem.
Wielka Sowa 2005 r. – Zbyszek Sowirower razem z drugim Sowirowerem z tyłu, wjeżdża na szczyt.
czasem i z pomocą mapy jeśli zdobędziemy większą znajomość terenu proponuje jak najszybciej wjechać na przepiękne leśne drogi, to właśnie na takich duktach, przeżyjemy niezapomniane wrażenia i zobaczymy najciekawsze i malownicze górskie widoki a jeśli dopiszę nam szczęście możemy spotkać dziko żyjące muflony, sprowadzone na teren Sudetów z Korsyki w XVIII wieku.
Góry Sowie zbudowane są z prekambryjskich gnejsów, najstarszego budulca skalnego ze wszystkich gór w Polsce a nawet w Europie ( ich wiek ocenia się na ponad 2.5 miliarda lat), to nie tylko jeden z najpiękniejszych regionów Polski ale też jedno z najbardziej specyficznych miejsc w Europie.
Rzeczka – widok w kierunku Śnieżki z zbocza Sokolicy.
Wraz z rozwojem masowej turystyki na przełomie XIX i XX wieku, Góry Sowie (Eulengebirge) stały się znanym i bardzo popularnym obszarem turystycznym. W zimie z Berlina do wielu miejscowości w Góry Sowich kursowały wypełnione do ostatniego miejsca, specjalne pociągi z narciarzami.
Walim – Dworzec kolejowy na początku XX wieku.
W wspomnianym okresie powstały piękne, turystyczne i sportowe obiekty, skocznie narciarskie i tory saneczkowe a w pobliskich licznych osadach i koloniach, duże pensjonaty i schroniska. Aby obsłużyć tak znaczny ruch turystyczny, wiele sudeckich chat zostało przerobionych na małe ,,agroturystyki”. Jako przykład może tu posłużyć zdjęcie znanego miejsca w Sokolcu – zielony szlak na Wielką Sowę. Na zdjęciu poniżej widać przysiółek Sokolca, historyczną osadę Euldörfel, najwyżej położony budynek to schronisko Sowa – do czasów obecnych przetrwały tylko 3 górne domy.
Okres II wojny światowej zapisał się bardzo znacząco w dziejach Gór Sowich, niestety jako czarna karta w ich długiej historii. W latach 1943-45 trwały tu intensywne prace, przy budowie potężnego i ogromnego kompleksu podziemnego – Riese (Olbrzym).Tajemnice związane z tą budową są do dzisiaj wielką niewiadomą, dlatego Góry Sowich są prawdziwą mekką dla dolnośląskich poszukiwaczy zagadek ostatniej wojny. Do zwiedzania udostępnione są trzy obiekty projektu Riese: Osówka, Walim i Włodarz – z ciekawymi atrakcjami podczas zwiedzania (przeprawa łodzią po podziemnym jeziorze (na Włodarzu).
W okresie powojennym Góry Sowie popadły w zapomnienie z powierzchni ziemi znikły setki domów, po wielu ciekawych miejscach nie ma praktycznie żadnego śladu a przyroda dokonała reszty. Na szczęście po tych chudych latach przyszła znacząca poprawa, powstały piękne i duże obiekty turystyczne: ,,Harenda” w dawnej osadzie Sowina (dolny Sokolec), ośrodki narciarskie Rzeczka- Sokolec i Jugów Park w Jugowie, urokliwie położone łowiska pstrąga w Lasocinie, Łomnicy, Jugowie). Powstała duża sieć małych i dużych gospodarstw agroturystycznych i pensjonatów, oferujących noclegi i wiele ciekawych atrakcji, jazdę konną w górach, zjazdy na linie, wyprawy samochodami terenowymi i wiele innych…
Ośrodek Harenda – dolny Sokolec (Ludwikowice Kłodzkie).
Góry Sowie są bardzo dobrym punktem wypadowym dla wielu wycieczek turystycznych i rowerowych do całego pobliskiego regionu. Zaledwie odległość około 20 kilometrów dzieli nas od Gór Stołowych – to jedyne w całej Europie góry płytowe, z przepięknymi formami skalnymi, po polskiej stronie udostępnione są do zwiedzania Rezerwaty Szczeliniec Wielki i Błędne Skałki. Z Gór Sowich blisko jest do słynnych uzdrowisk kłodzkich i wielu atrakcji na Ziemi Kłodzkiej – około 25 km.Tuż za czeska granicą, możemy zwiedzić czeski Broumov z wspaniałym zabytkowym klasztorem i czynnym do dzisiaj historycznym browarem a w odległości około 50km, wspaniałe Skalne Miasto w Adršpach i Teplicach nad Metuji (czeska strona Gór Stołowych).
Gotycka Brama w czeskich Górach Stołowych.
Miejscowości w Górach Sowich, oferują różnorodne i atrakcyjne formy wypoczynku: w Bielawie, Nowej Rudzie, możemy się wybrać do Aqua Centrum: znajdziemy tam do dyspozycji nowoczesny basen, zjeżdżalnie, bicze, gejzery, saunę. Jeśli wybieracie się w nasze góry i szukacie pewnego noclegu w sprawdzonym miejscu, to prosimy o zapoznanie się z naszą ofertą noclegową. Kończąc chciałbym podkreślić że miejsca w Górach Sowich i jej okolicy, które proponujemy zwiedzić, są pod każdym względem godne uwagi. Góry Sowie są i będą dla nas najpiękniejsze, dlatego jesteśmy przekonani że jeśli odwiedzisz Góry Sowie, to powiększysz grono jego miłośników i spędzisz miłe i niezapomniane chwile.
Serdecznie zapraszamy do Sokolca !
Agroturystyka Sokolec-Falco
Sokolec 54 57-450 Ludwikowice
Tel. +48 74 8716154 Tel.Kom. 606 199 713
e-mail: falco@sokolec.com