Attraktionen

[mbYTPlayer url=”https://www.youtube.com/watch?v=IC1Te98w3wA” opacity=”1″ quality=”large” ratio=”auto” isinline=”false” showcontrols=”false” realfullscreen=”true” printurl=”true” autoplay=”true” startat=”7″ stopat=”14″ mute=”true” loop=”true” addraster=”false” stopmovieonblur=”false” gaTrack=”false”]

sokolec_atrakcje

 Sokolec na wiosnę – widok od strony Przełęczy Sokolej.

Dolny Śląsk – Jesień 2015

wykonał Pan Michał Janicki www.mimaja.pl

code_riese

Najciekawsze i tajemnicze muzeum w Górach Swoich – koniecznie trzeba odwiedzić.

Z Sokolca, mamy blisko do większości, ciekawych i atrakcyjnych miejsc, w Górach Sowich, na Ziemi Kłodzkiej i Wałbrzyskiej.

Info. o najbliższych miejscach w skrócie, więcej informacji kliknij na link: www.sowirower.pl

* Forty w Srebrnej Górze
* Wambierzyce z Kalwarią i Bazyliką
* Kamieniec Ząbkowicki z neogotyckim zamkiem
* Góry Stołowe – 32 km
* Kłodzkie uzdrowiska ok. 44km
* Kłodzko – Twierdza Kłodzka -Muzeum Ziemi Kłodzkiej – 32km
* Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie
* Najbliższa sztolnia Riese( do zwiedzania) Walim – 7km
* Świdnica – Kościół Pokoju – 30km
* turystyka konna Czarny Koń ( 074 87166668) i ośrodek Harenda – 2,5km
* Nowa Ruda- Muzeum Górnictwa – 12km
* Wałbrzych – Zamek Książ i palmiarnia w Lubiechowie – 32km
* Czechy: Brumov i Skalne Miasto Adršpach tramp.travel.pl/publikacja.php?p=id89strona1

Nasza miejscowość  Sokolec  położona jest  w najstarszym i najbardziej tajemniczym paśmie górskim  w Polsce. GÓRY SOWIE z pewnością  warto odwiedzić, www.sowirower.pl – na tej stronie znajdziecie państwo opis atrakcji i dużo zdjęć z Gór Sowich i najbliższej okolicy.

Góry Sowie kojarzone są, głównie z jej najwyższym szczytem, Wielka Sową ( 1015m. n.p.m.). i przede wszystkim, z ponad stuletnią wieżą widokową na jej szczycie ( oddana do użytku 26.05.1906r). Licznie tu, przebywających turystów, z najodleglejszych zakątków całego świata, wita ten niepowtarzalny symbol Gór Sowich i na zawsze pozostawia, w ich pamięci swój piękny wizerunek.

Atrakcje – Góry SowieZiemia Kłodzka i najbliższa okolica:

Bystrzyca Kłodzka

bystrzyca

MUZEUM FILUMENISTYCZNE
ul. Mały Rynek 1, 57-500 Bystrzyca Kłodzka
tel. (074) 811-06-37
Czynne codziennie (oprócz poniedziałku) w godz. 8.30 – 16.30

Jedyne w swoim rodzaju muzeum posiadające kolekcję etykiet zapałczanych, zapalniczek i innych urządzeń do niecenia ognia. Mieści się w dawnym zborze ewangelickim, prezentuje również historię Bystrzycy Kłodzkiej.

  Duszniki Zdrój

duszniki_rynek

PIJALNIA WÓD MINERALNYCH – Park Zdrojowy
Czynna codziennie w godz. 7 – 19 (w soboty, niedziele i święta w godz. 7.20 – 18)
* DWOREK IM. FRYDERYKA CHOPINA – Park Zdrojowy, tel. 074/ 866 94 26
Czynny od poniedziałku do piątku w godz. 10 – 18, w soboty i niedziele w godz. 10-16
* Muzeum Papiernictwa – W zabytkowym młynie papierniczym z 1605 r. zwiedzić można jedyną w kraju ekspozycję dotyczącą historii papiernictwa oraz technologii papiernictwa współczesnego. W ciągle działającym warsztacie produkcyjnym można przy pomocy instruktorów
uczestniczyć w produkcji ręcznie czerpanego papieru. – ul. Kłodzka 42 tel. 074/ 866 92 48, tel./fax 074/ 866 90 20 NIECZYNNE: w poniedziałki i dni świąteczne
Więcej informacji o cenniku i ofercie edukacyjnej: www.muzpap.pl Park Zdrojowy w Dusznikach – zabytkowe założenie parkowe, ciekawie zrekonstruowane po powodzi, pijalnia, Dworek Chopina, licznie odrestaurowane wille i pensjonaty z XIX wieku. Wieczorem
odbywają się tutaj pokazy kolorowej fontanny. Miejsce corocznego Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego.
* KOLOROWA FONTANNA – (Park Zdrojowy)
Pokazy odbywają się od maja do września w soboty i niedziele oraz w czasie trwania Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego od 1.V do 31.X po zapadnięciu zmierzchu.
* Rancha Panderoza – oferują liczne atrakcje zarówno dla osób zainteresowanych historią i kulturą tych terenów jak i dla spragnionych kontaktu z piękną i nieskażoną przyrodą.
LESZEK JANICKI UL.PODGÓRZE 24 57-340 DUSZNIKI ZDRÓJ TEL. 074 866 91 29
* Torfowisko Zielenieckie – najwyżej położone torfowisko w Polsce, porośnięte roślinnością charakterystyczną dla północnej tundry, wiele endemicznych i unikalnych gatunków roślin – ciekawie zaprojektowana i starannie opisana ścieżka przyrodniczo-naukowa.
* Zieleniec – znana stacja sportów zimowych, jedna z najwyżej położonych miejscowości w Polsce.
*Schronisko Pod Muflonem – jedno z najpopularniejszych schronisk w Sudetach, malowniczo położone na stokach Gór Bystrzyckich.
*Zamek Homole – ruiny XIII wiecznego zamku – dawnej siedziby władców Hrabstwa Kłodzkiego i rycerzy – rabusi. Malowniczo położony nad przełęczą Polskie Wrota.
*Zimne Wody – wyludniona osada nad granicą. Miejsce niepowtarzalnych widoków na panoramę Kotliny Kłodzkiej i Gór Stołowych, a z drugiej strony Gór Orlickich.
* Jamrozowa Polana – znany ośrodek narciarstwa biegowego i biathlonu ze strzelnicą i ponad 20 kilometrami, świetnie utrzymanych tras biegowych. Miejsce organizacji imprez sportowych o randze mistrzostw świata.
*Zamek Szczytnik w Szczytnej – obecnie niedostępny dla zwiedzających zamek położony na skrajnym urwisku Gór Stołowych; liczne punkty widokowe; sanktuarium Maryjne i malowniczo położona w lesie na stokach Góry secesyjna droga krzyżowa.
*Rezerwat Skalne Grzyby – jeden z rezerwatów rzeźby skalnej z licznymi i niezwykle malowniczymi formami położony w Górach Stołowych.

    Kłodzko

klodzko

MUZEUM ZIEMI KŁODZKIEJ
ul. Łukasiewicza 4, 57-300 Kłodzko
tel./fax (074) 867-35-70
Czynne: środy,czwartki i piątki: 10.00-16.00
soboty, niedziele: 11.00-17.00
E-mail: mzk-klodzko@wp.pl
* Twierdza Kłodzka I LABIRYNTY ul. Grodzisko 1, 57-300 Kłodzko
tel. (074) 867-34-68
Czynne codziennie: od IV do X w godz. 9.00-18.00
od XI do III: w godz. 9.00-16.00

Najcenniejsze dzieło nowożytnej architektury obronnej w Polsce, zachęca do odwiedzenia swoją tajemniczością i ogromem. Zobaczyć tu można ogromne bastiony i komnaty oraz wraz z przewodnikiem przejść podziemnym chodnikiem minerskim. Z tarasu widokowego
rozciąga się wspaniały widok na Kłodzko i całą Kotlinę.
*PODZIEMNA TRASA TURYSTYCZNA IM. 1000-LECIA PAŃSTWA POLSKIEGO
ul. Zawiszy Czarnego 3 (wejście), 57-300 Kłodzko
tel. (074) 867-30-48
Czynne codziennie: od IV do X; godz. 9.00 – 17.00
od XI do III w godz. 10.00 – 15.00
Trasa ukazuje zachowane kilkukondygnacyjne wyrobiska wybudowane pod miastem w średniowieczu dla celów obronnych i na magazyny.

klodzko-1

Kletno

* Jaskinia Niedźwiedzia  Kletno k / Stronia Śląskiego tel. (074) 814-12-50 Czynne: codziennie oprócz poniedziałków i czwartków od II do IV i od IX do XI w godz. 10.00 – 17.40 od V do VIII w godz. 9.00 – 16.40 Wskazana wcześniejsza rezerwacja – limitowana ilość miejsc Jedna z najpiękniejszych pod względem szaty naciekowej  jaskiń Polski. W osadach zwanych namuliskami odnaleziono wiele zachowanych szczątków kostnych zwierząt plejstoceńskich, wśród których dominują kości niedźwiedzia jaskiniowego.

24

* MUZEUM ZIEMI – Kletno k. /Stronia Śląskiego
Czynne codziennie oprócz poniedziałków od 9.00 do 17.00
W muzeum można podziwiać wspaniałą kolekcję skał, minerałów i skamieniałości. Jednym z ciekawszych eksponatów jest skamieniałe gniazdo dinozaura.

*NIECZYNNA KOPALNIA URANU – TRASA PODZIEMNA – Czynna codziennie w godz. 9.00-17.00

uran

Do zwiedzania udostępniono część chodników z prawie 40 kilometrowych wyrobisk. Przed laty wydobywano tu uran na potrzeby Związku Radzieckiego.

 Międzygórze

Ogród Bajek” w Międzygórzu – ,To wspaniałe miejsce swe powstanie zawdzięcza fantazji jednego człowieka, który mieszkał i pracował tu po I wojnie światowej.
Izydor Kriesten stworzył ogród w hołdzie Liczyrzepie, Duchowi Gór, za uratowanie życia. Wyrzeźbił z dużą wyobraźnią bajkowe stwory z drewna, szyszek i korzeni drzew, sadząc przy tym wiele drzew i ozdobnych krzewów. W ten sposób powstał baśniowy ogród. Ogród można zwiedzać przy szlaku żółtym, 30 min. od Międzygórza. Czynne cały rok.

obajek

obajek1

Wodospad im. St. Żeromskiego na Wilczce w Międzygórzu – rezerwat o powierzchni około 2,75 ha. Ponadto obejmuje jeszcze niewielki obszar przełomu Wilczki.  Wodospad na rzece Wilczce stanowi jedną z największych atrakcji Międzygórza. Rzeka spada tutaj ponad dwudziestometrową kaskadą z gnejsowego progu do kotła erozyjnego i dalej płynie głębokim wąwozem o prawie pionowych ścianach. W połowie XIX wieku w czasie zagospodarowywania wodospadu podbudowano próg gnejsowymi głazami (wodospad osiągnął wysokość 27 metrów).

wodospad

W czasie powodzi w 1997 roku większość sztucznie utworzonego progu runęła w dół rzeki. Od 1958 roku otoczenie wodospadu objęto ochroną, utworzono niewielki rezerwat o powierzchni 2,86 ha. Obszar rezerwatu jest dobrze przystosowany do zwiedzania. Po obu stronach wodospadu znajdują się zabezpieczone barierami punkty widokowe, a nad samym progiem przerzucono żeliwny mostek.

* OŚRODEK HISTORII I TRADYCJI GÓRSKIEJ SUDETÓW
W 2002 roku, przy Ogrodzie Bajek otwarto Ośrodek Historii i Tradycji Górskiej. W budynku zgromadzono materiały pisane i ikonografie obrazujące rozwój turystyki w Masywie Śnieżnika od początku XIX wieku do czasów nam współczesnych. Obiekt mieści się przy żółtym szlaku turystycznym, 30 min, od Międzygórza.

Nowa Ruda

* PODZIEMNA TURYSTYCZNA KOPALNIA WĘGLA – MUZEUM GÓRNICTWA
ul. Obozowa 4, 57-400 Nowa Ruda
tel. (0-74) 872-79-11
Czynne codziennie w godz. 9.00 – 17.00nowa_ruda

Na byłym polu górniczym Piast kopalni Nowa Ruda udostępniono do zwiedzania 700 m podziemnych wyrobisk górniczych i XIX wieczny kompleks obiektów przemysłowych. Można tu zapoznać się z bogatą, ponad 500-letnią historią górnictwa węglowego w regionie.

 DOM – MUZEUM PROF. JOSEPHA WITTIGA

wiiit

ul. Słupiecka 42, 57-400 Nowa Ruda
tel. (074) 873-37-05
Czynne codziennie (oprócz poniedziałku)
w godz. 10.00 – 17.00

Ekspozycja poświęcona pamięci pisarza, teologa i piewcy Ziemi Kłodzkiej J. Wittiga (1879-1949) urządzona w jego byłym domu. Wystawa prezentuje pamiątki osobiste, fotografie, dokumenty i książki autorstwa tego ważnego niemieckiego pisarza. Góra Wszystkich Świętych – Kamienna wieża widokowa Już w roku 1889 na Górze Wszystkich św.,
która była celem wycieczek licznych mieszkańców Słupca, wybudowano mini-wieżę widokową o wysokości 2,8 m. Dwadzieścia lat później słupiecka sekcja GGV wysunęła propozycję wybudowania nowej, wyższej wieży. Z tejże wieży miały być podziwiane piękne sudeckie widoki. W piśmie z 1913 roku podano sprawozdanie z położenia kamienia węgielnego
pod budowę nowej wieży. Nastąpiło to 12 czerwca 1913 roku. w tym też roku oddano wieżę do użytku, nazwano ją imieniem feldmarszałka Helmuta von Moltke Wieża zbudowana jest z miejscowego czerwonego piaskowca ma 15 m wysokości a szczyt zwieńczony jest galeryjką widokową,z której można podziwiać piękne górskie panoramy. Do wieży najłatwiej dojechać jadąc ze Słupca w kierunku Ścinawki ,jeśli spacerkiem to najlepiej czerwonym szlakiem turystycznym.

Rynek z Ratuszem

rratusz

Rynek z Ratuszem z 1884 r. (jeden z najładniejszych w Polsce). Fontanna z figurą Jana Chrzciciela i Jezusa Chrystusa z 1909 r. na rynku
Noworudzki Rynek został w 1995 roku laureatem konkursu “Najładniejszy Rynek Turystyczny w Polsce.
Został zbudowany w 1884 roku na miejscu dwóch już nieistniejących w stylu biedermeierowskim wg. projektu Fredricha z Kłodzka a następnie przebudowywany w latach 1892-1894.

nowa_ruda_rynek

Na zewnątrz ratusza umieszczono fontannę z kamienną misą, którą wieńczy figura św. Floriana patrona strażaków Rzeźba ta wykonana w 1756 roku została umieszczona w narożniku ratusza w 1908 roku.
Ciekawostką są znajdujące się w ratuszu gablotki z odciskiem jaszczurki paleozoicznej żyjącej na tutejszym terenie. Gad z karbonu górnego ma nazwę „Datheosaurus Macrourus”.
Przed ratuszem znajduje się fontanna z rzeźbą z 1909 roku przedstawiająca Chrystusa i Jana Chrzciciela w scenie chrztu. W latach 2010-2011 rynek przeszedł kolejny gruntowny remont, co w znacznym stopniu poprawiło jego atrakcyjny wygląd.

Nowa Ruda-Słupiec

nr_slupiec

(648 m)- wieża widokowa  zbudowana w 1913 roku z miejscowego czerwonego piaskowca, ma 15 m. wysokości, a szczyt zwieńczony jest galeryjką widokową. Z wieży oglądamy jedną z najładniejszych panoram sudeckich, od Karkonoszy po Masyw Śnieżnika.

Kudowa Zdrój

kkudowa

*MUZEUM KULTURY LUDOWEJ POGÓRZA SUDECKIEGO – Pstrążna, 57-350 Kudowa Zdrój
tel. (074) 866-28-43
Czynne: wtorek-niedziela w godz. 10.00 – 18.00
zamknięte od 1.XI do 29.IV

Skansen położony jest na górskim stoku byłej wsi Pstrążna. Prezentowane są w nim obiekty ludowej kultury, architektury Sudetów (budynki mieszkalne, dzwonnica, zajazd, kuźnia wraz z wyposażeniem w sprzęty i narzędzia). W lecie organizowane są tutaj pikniki, podczas których można posmakować pieczonych ziemniaków z ogniska, pieczonego chleb z domowym smalcem oraz bigosu.
* XVII wieczna Kaplica Czaszek w Czermnej,
* GARNCARSTWO I PTASZARNIA, SZLAK GINĄCYCH ZAWODÓW – Bogusław Gorczyński
ul. Chrobrego 43a, 57-430 Kudowa Zdrój
tel. (074) 865-55-12
Czynne codziennie: 9.00-19.00

Ekspozycja starego rzemiosła i egzotycznych gatunków ptaków.

* KUDOWSKIE MUZEUM ZABAWEK ‘BAJKA’
ul. Zdrojowa 36; 57-350 Kudowa Zdrój
tel.(074) 867-08-05
Czynne codziennie: listopad-marzec od 10.00 do 16.00
kwiecień-październik od 9.00 do 17.00

*MUZEUM ŻABY
57-350 Kudowa Zdrój
tel.(074) 866-14-36
Czynne w godz. od 9.00 do 18.00
Obiekt znajdujący się przy dyrekcji Parku Narodowego Gór Stołowych. Kolekcja Muzeum składa się z ponad 3000 eksponatów zebranych z 20 krajów świata i 6 kontynentów.

Polanica Zdrój

polanca_zdroj

* MUZEUM MISYJNO – ETNOGRAFICZNE
ul. Reymonta 1, 57-320 Polanica Zdrój
tel. (074) 868-13-17
Czynne codziennie w godz. 8.30-16.00
Bilety wstępu: wolne datki
W zabudowaniach klasztornych Zgromadzenia Misyjnego zgromadzono przedmioty egzotyczne, wyroby rękodzielnicze, rzeźby, tkaniny, przedmioty kultu i ozdoby przywożone przez zakonników z Peru, Polinezji, Kongo i Zairu. Wystawy stałe urozmaicają pokazy przeźroczy.
Muzeum Misyjno – Etnograficznego prowadzone jest przez zgromadzenie misyjne “Chrystus Rex”. Klasztor znajduje się w XIX- wiecznym budynku, przebudowanym w 1927 na Dom Misyjny. Zgromadzono tu wytwory sztuki ludów Polinezji, Zairu i Andów Peruwiańskich. Na zbiór składają się stroje, ozdoby, instrumenty muzyczne, a także przedmioty codziennego użytku.
W roku 1994 r. obok Muzeum Misyjno-Etnograficznego odsłonięto odlany w brązie, realistyczny pomnik Damiana de Veuster (1840-1889) w związku z jego beatyfikacją. Na budynku obok wejścia od muzeum umieszczono tablicę upamiętniającą pobyt w klasztorze w dniach 13-19 sierpnia 1959 r. kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Ze stoku nad klasztorem rozpościera się przepiękny widok na Masyw Śnieżnika.

* Huta Szkła Artystycznego ”Barbara”
Polanicka huta należy do kilku nielicznych na Dolnym Śląsku i Ziemi Kłodzkiej, które pracują do dnia dzisiejszego. Ręczna produkcja wyrobów szklanych zapewnia ich niepowtarzalność, a zdolności pracowników pozwalają na wyrób pięknych dzieł, które zdobią wiele domów.
Hutę można zwiedzać. Udostępniona jest hala w której zobaczyć mozna pracowników podczas całego procesu tworzenia szklanych cacek, począwszy od nabierania surówki na tzw. piszczel, wydmuchiwanie w drewnianej formie i końcowy wyrób. Przy hucie znajduje się sklep firmowy, gdzie można kupić gotowe wyroby po bardzo atrakcyjnych cenach.
Bilety wstępu kosztują 2 zł i 1 zł. Huta dla zwiedzających czynna jest do godz. 16.00.

polanica_promenada

* Promenada ul. Zdrojowa,
* Park Zdrojowy, a w nim – pijalnia wód mineralnych, jaskinia solno-jodowa Galos,
basen (sanatorium Wielka Pieniawa), kolorowa fontanna, Muzeum Kamieni.
*Tor saneczkowy (czynny tylko latem przy bezdeszczowej pogodzie).
Wyznaczone trasy turystyczne piesze i rowerowe.

Radków

radkow

Miasto leży u stóp tzw. “Progu Radkowa”, efektownej północnej krawędzi Gór Stołowych Powstało na szlaku z Kłodzka do Broumova, łączącym Śląsk z Czechami. Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z XI w. Prawa miejskie otrzymało w 1322 r. W XIX w. miasto zaczęło się rozwijać dzięki turystyce.

droga100z

Przyczyniła się do tego m.in. budowa Szosy Stu Zakrętów Radków-Kudowa w latach 1867 1870.
Radków stał się bazą wypadową na Szczeliniec i w Góry Stołowe. W Radkowie znajduje się turystyczne przejście graniczne do Czech, do Bożanowa. Można spotkać liczne posągi św. Jana Nepomucena. W mieście do dziś zachowały się fragmenty murów obronnych z I połowy XV w. Na rynku znajduje się Ratusz (1545 r.) oraz renesansowe kamienice .
Niedaleko rynku wznosi się wczesnorenesansowy kościół parafii św. Doroty z lat 1570-88

Atrakcją miasteczka jest Radkowski Zalew

zalew_radkowski

Park Narodowy Gór Stołowych Rezerwat Szczeliniec Wielki

-tel. (074) 866-14-36 Czynne: do 15.IV do 15.X w godz. 9.00 – 18.00 (919 n n.p.m.). Trasa zwiedzania prowadzi między piaskowcowymi formami skalnymi (posiadającymi własne nazwy utworzone od ich charakterystycznych kształtów) i głębokimi szczelinami – dochodzącymi do 17 m. Z punktów widokowych podziwiać można rozległe panoramy.

szczeliniec-4

Rezerwat Błędne Skałki

– tel. (074) 866-14-36 Czynne: do 15.IV do 15.X w godz 9.00 – 18.00
Wjazd samochodami od drogi Kudowa – Radków o pełnych godzinach; zjazd o każdej połowie godziny Bilety wstępu: 5 zł norm. / 2 ulg. – tajemniczy labirynt skalny z wąskimi przejściami i ciasnymi kilkumetrowymi szczelinami między skalnymi blokami, podziwiać można oryginalne formy skalne. * Karłów – Wieś założono w 1730 r. na polecenie cesarza Karola VI, stąd dawna nazwa Carlsberg. Wieś żyje odtąd z turystyki i gospodarki leśnej.

Karłów jest prześlicznie położony i, mimo obecności luksusowego ośrodka, oferuje prawdziwą “górską” atmosferę. We wsi zachowały się XIX-wieczne domy królewskich leśniczych i gajowych, a budynek poczty i sklepu przywodzi na myśl miasteczka z westernów. Drogą odbijającą tuż za ośrodkiem PZU można dojechać (dojść) do ukrytej w załomie granicy Ostrej Góry, gdzie kiedyś była wieś, a teraz działa ośrodek wypoczynkowy wojska, strażnica Straży Granicznej i przejście turystyczne do czeskiego Machowa – uroczej osady o charakterze letniskowym (trzy knajpki z tanimi obiadami) – w pierwszej od granicy- „wynalazek”, piwo maestro, pyszne i..

Wambierzyce

wambierzyce

Wambierzyce ze względu na układ architektoniczno przestrzenny otaczający wieś (bazylika oraz liczne kaplice, krzyże, stacje kalwaryjne, figury na okolicznych wzgórzach i przy drogach polnych często nazywane Dolnośląską Jerozolimą  –  Bazylika Nawiedzenia NMP to barokowa budowla, do której wchodzi się po 33 schodach.

wambier-4

Obecny stan bazyliki pochodzi z lat 1715-1717. W jej wnętrzu znajduje się barokowe wyposażenie. W ołtarzu głównym znajduje się figurka Matki Boskiej z Dzieciątkiem pochodząca z II połowy XIV wieku. Spacerując po krużgankach można zobaczyć obrazy wotywne ofiarowane przez wiernych. Kalwaria wambierzycka zespół parkowo architektoniczny pocięty siecią ścieżek alejek i schodków, przy których poustawiane są figury.

SKANSEN, MUZEUM ETNOGRAFICZNE, MINI ZOO
ul. Wiejska 52, 57-411 Wambierzyce
tel. (074) 871-91-84
Czynne: codziennie w godz. 9.00 do zmroku
W wiejskiej zagrodzie sołtys wsi zgromadził dawne – nieużywane obecnie – sprzęty gospodarstw wiejskich, m.in. młynki, cepy, pługi, sierpy. W gospodarstwie hodowane są zwierzęta gospodarskie (kozy, owce), a także inne, jak np. strusie, jelenie,świnki wietnamskie.

zoo-5

RUCHOMA SZOPKA 57-411 Wambierzyce k/Radkowa tel. (074) 871-91-97 Czynne: w godz.10.00 – 16.00, przerwa 13.00 14.00; od V – 9.30 – 16.30 w poniedziałki nieczynne.
Największa szopka na Ziemi Kłodzkiej, której twórcą był miejscowy ślusarz L. Wittig. W ciągu 78 lat wyrzeźbił on ok. 800 figurek z drewna lipowego. Znaczna ich cześć poruszana jest mechanizmem zegarowym w rym muzyki.

szopka_wambierzyce

Wałbrzych

Zamek Książ Monumentalny zamek niezwykle malowniczo położony na cyplu skalnym, nad wąwozem Pełcznicy, ok. 3 km na płn. od Wałbrzycha. Zbudowali go Piastowie Świdniccy w XIII w., a po wygaśnięciu dynastii przejęła go ostatecznie w XVI w. rodzina Hochbergów i posiadała do 1939 r. Przez 600 lat zamek był bezustannie przebudowywany i rozbudowywany aż dopoczątku XX w. Obecnie obok Malborka i krakowskiego Wawelu to największy zamek w Polsce: ponad 400 sal o łącznej kubaturze 150 000 m sześć. Majątek Hochbergów pozwalał na zatrudnianie najlepszych architektów i artystów W zamku ekspozycja wnętrz pałacowych, m.in. wspaniała Sala Maksymiliana barokowym malowanym plafonem.

zamek_ksiaz

Zamek Książ – strona południowa (widok od strony Wałbrzycha) fot. Dariusz Mitręga    strona oficjalna :www.ksiaz.walbrzych.pl

Zwiedzać można samodzielnie lub z przewodnikiem. Dodatkowo można wspiąć się na najwyższą wieżę. Na potrzeby rodziny książęcej powstała olbrzymia stadnina koni, gdzie trzymano kilkaset wierzchowców różnych ras. Stadnina przewidziana jest też do zwiedzania wraz z małym muzeum powozów. Mają tu czasem miejsce aukcje koni oraz konkursy w powożeniu. Wnętrza zamkowe tarasy z fontannami oraz zabudowania stadniny są ulubionym planem dla ekip filmowych. Kręcono tu m.in. “Hrabinę Cosel” i “Trędowatą”.

Po przeciwnej stronie rzeki ruiny drugiego zamku, tzw. Starego Książa. Warto również przejść się wzdłuż rzeki Pełcznicy, gdzie zielony szlak zamków piastowskich prowadzi m.in. przez krótki tunel – jedyny na pieszym szlaku w Sudetach oraz obok prawie 800-letniego cisa “Bolko”. Tereny wokół zamku to Książański Park Krajobrazowy – zajmuje obszar 4,5 tys. ha., na jego terenie występuje około 400 gatunków roślin pochodzenia krajowego i ponad 70 gatunków pochodzenia obcego. W parku można spotkać duże stado muflonów, nietoperze czy rzadkie pajęczaki. Najważniejszą atrakcją parku jest Zamek Książ, który składa się z ponad 400 komnat. Zamek po wielu przebudowach stanowi mieszankę różnych stylów od gotyku po architekturę z początków XX w. Pod zamkiem znajduje się obserwatorium Geofizyczne PAN, które rejestruje ruchy skorupy ziemskiej.

Palmiarnia w Lubiechowie

palmiarnia

Wspaniały szklany budynek, serce palmiarni. fot. Dariusz Gdesz . strona oficjalna :www.ksiaz.walbrzych.pl

Wybudowana została wlatach 1911 – 1914, z polecenia księcia pszczyńskiego Jana Henryka XV Hochberga.
Zajmuje powierzchnię 1900 metrów kwadratowych. Znajduje się w niej około 80gatunków roślin z całego świata. Zobaczyć tu można między innymi: bielunia, oleandra, dracenę, araukarię, różne wulkanicznym pochodzącym gatunki palm, kaktusów, cytrusów Ciekawostką jest to, że ściany wewnętrzne palmiarni wyłożone są tufem z wulkanu Etna.

Czechy

sudetczeskie-2-1

Teplicko-Adršpachskie Skały – najciekawsza część Gór Stołowych
Znajduje się kilka km na zach.od węzła kolejowego Teplice nad Metuji (bezpośrednie połączenia z Nachodu do Trutnova oraz jedno dziennie z Wrocławia). Kompleks połączonych rezerwatów krajobrazowych o pow. prawie 1800 ha (dla porównania Szczeliniec Wielki ma tylko 50 ha). Zwiedzane są najczęściej dwa rejony zwane Skalnymi Miastami: Teplickie i Adršpachskie, położone bardziej na zachód, tuż obok małej wsi. Jest to atrakcja turystyczna na skalę światową. Olbrzymi labirynt korytarzy skalnych, przejść i ścieżek, łatwo dostępny także dla małych dzieci.

sudetczeskie-12

Poszczególne ostańce skalne przekraczają 60 m wysokości, a w wyniku erozji uzyskały fantastyczne kształty ludzi, zwierząt i przedmiotów. Szczególnie piękne są skały “Kochankowie”, “Starosta” i “Starostowa”, “Lwica”, “Myśliwy”. Na niektórych skałach napisy pozostawione przez turystów od XVIII wieku. Dziś tworzenie nowych byłoby karygodne, ale te liczą sobie czasem ponad 200 lat stanowią zatem zabytek i ciekawe źródło historyczne. A najstarszy z nich z oku 1703 jest polski! Płynąca przez skały rzeka Metuja wyrzeźbiła głęboki wąwóz i tworzy tam dwa wodospady. Dzięki zbudowaniu powyżej górnego  tamy, powstało jeziorko, po którym urządzane są przejażdżki dla zwiedzających od maja do października. Te rezerwaty skalne są dostępne także zimą. Można tu spotkać również horolezców – taterników wspinających się po skałach, w Teplickim Skalnm Mieście mają oni swoją chatkę noclegową.

sudetczeskie-4

Broumov

sudetyyczeskie-1

Niewielkie średniowieczne miasteczko u stóp Gór Stołowych. Są w nim bardzo liczne zabytki: najstarszy drewniany kościół w Czechach, piękny zabytkowy rynek z kompletną zabudową. Do dzisiaj miasto Broumov zachowało swój dawny historyczny charakter i kształt jak większość miast śląskich, charakteryzujących się dwoma głównymi ulicami, przechodzącymi na całej swej długości przez tereny zabudowane. Ograniczały one z obu stron wielkie targowisko i łączyły się po obydwóch przeciwległych stronach dróg wylotowych zamykanych bramami.
Wspaniały klasztor benedyktynów powstały w XIII w a zbarokizowany w XVIII w. W klasztorze najcenniejszy jest kościół z niezwykle bogatym malarstwem, ławami dla zakonników i wspaniałą sztukaterią na sklepieniach. Znajduje się tu też kopia słynnego Całunu Turyńskiego z wizerunkiem Chrystusa. Została zapewne ukryta kiedyś przez benedyktynów, a ostatnio ją odnaleziono. W budynku klasztornym zachowała się biblioteka z XVIII w z bogatymi zbiorami, sala jadalna, sale z bogatymi zbiorami rzeźb i malarstwa skrzydle klasztoru znajduje się muzeum regionalne z ekspozycją geologiczną i etnograficzną Kilkanaście eksponatów to prawdziwe perełki, nie mające odpowiedników w Polsce.

klasztor-2

         Serdecznie zapraszamy do Sokolca !

banletni00

Serdecznie zapraszamy do Sokolca !

Agroturystyka Sokolec-Falco
Sokolec 54 57-450 Ludwikowice
Tel. +48 74 8716154 Tel.Kom. 606 199 713
e-mail: falco@sokolec.com